Konsultacje w sprawie projektu dotyczącego zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków mają potrwać do 14 grudnia. Będą one stanowić odpowiedź na pojawiające się w GUGiK sygnały, które odnoszą się do modyfikacji i doprecyzowania regulacji.
Do końca tego roku obowiązywało, ustanowione 31 lipca 2021 roku rozporządzenie ws. EGIB, które pozwalało na ustalanie granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych na podstawie analiz geodezyjnych pomiarów na podstawie art. 220 ust. 1-4 „Prawa wodnego”. Ustalono, że po upłynięciu tego terminu, podejmowanie wspomnianych działań miało odbywać się w drodze decyzji i na wniosek podmiotu, który posiada prawny lub faktyczny interes.
Najważniejsza zmiana polega na tym, że uchylony został przepis, który mówił o czasowym ograniczeniu możliwości stosowania wyżej wymienionej procedury. Została ona wprowadzona, ponieważ upływ wspomnianego terminu może skutkować utrudnieniami w procesach związanych z obrotem nieruchomości, które znajdują się w pobliżu cieków i zbiorników.
Projekt uwzględnia również kilka innych zmian, do których należą:
W opublikowanym ostatnio projekcie nie zostały dookreślone regulacje odnośnie zasad włączania gruntów do użytków B, Ba oraz Bi. Co więcej, w dokumencie nie zawarto również opcji przywrócenia możliwości oznaczenia arkusza mapy w identyfikatorze działki ewidencyjnej oraz przyznania szczególnego sposobu numeracji działek.
Do 14 grudnia 2022 roku maja potrwać rozmowy odnośnie projektu, a następnie mają one wejść w życie 14 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będą regulacje dotyczące ustalania linii brzegowej, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2023 roku. Powiaty będą miały czas do końca 2023 roku, aby dostosować swoje bazy i usługi sieciowe do nowych regulacji.
Kategoria:
Aktualności